E-Posta Pazarlaması

E-Posta Pazarlaması (Email Marketing)

E-Posta Pazarlaması (Email Marketing), bir kitleye ticari çıkarlar veya fon toplama amacıyla mail gönderimi vasıtasıyla yapılan bir çeşit doğrudan pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama çalışmalarının önemli bir kolu olan E-Posta Pazarlamasını kullanarak ürün veya hizmetinizi aynı anda hedef kitlenizdeki milyonlarca kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.
img

E-Posta Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlama; elektronik postanın, pazarlama mesajlarını belli bir kitleye ulaştırmak için bir çeşit doğrudan pazarlama aracı olarak kullanıldığı yeni nesil pazarlama yöntemidir. Özellikle Web 2.0 ile birlikte gelişen e-posta pazarlama; eskiye nazaran daha stratejik, daha ölçülebilir, daha kreatif, daha optimize edilebilir ve daha etkileşim odaklıdır. Ayrıca e-posta pazarlama; dijital pazarlamanın bir alt öğesidir.

Ayrıca e-posta pazarlama için kullanıcıların e-postaya gösterdikleri aksiyon (tıklama, satın alma, dönüşüm) baz alındığında verimlilik açısından en başarılı online pazarlama türüdür diyebiliriz.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

Markaların dijital pazarlama çalışmalarında sıkça tercih ettiği e-posta pazarlamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları kısa kısa açıklamak niyetiyle e-posta pazarlamanın avantajlarını maddeler halinde aktaracağım.

Maliyet (Ucuzluk) Etkisi

E-Posta pazarlama, diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama faaliyetlerine göre çok daha ucuzdur. E-posta pazarlama genellikle satış odaklı olduğu için harcanan bütçeyi dengeleyecek şekilde dönüşüm elde etmek e-posta pazarlamada daha mümkündür.

İletim Süresinin Kısa Olması

E-posta pazarlama, direkt olarak hedef kitle odaklı yapıldığı için iletilen mesaj anlık olarak belirlenen kişi ya da kişilere ulaşmaktadır. Bu da hızın rekabet şartlarını belirlediği böylesi bir çağda markalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Takip ve Analiz Kolaylığı

E-posta pazarlamada sürecin takip edilmesi oldukça kolaydır. Örneğin gönderilen e-postanın hangi kullanıcılar tarafından açıldığı ya da silindiği, hangi kullanıcının maili okuduğu, kısacası kimin e-postadaki mesaja aksiyon gösterdiği takip edilebilir. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ülke, il, ilçe gibi parametreler ışığında analizler yapılarak yeni e-posta pazarlama stratejileri geliştirmek mümkündür.

Hedefleme

E-posta pazarlamada mesaj ya da mesajlar belli bir kitleye ulaştırılabilir. E-posta datasını kategorize (yaş, cinsiyet, lokasyon, eğitim vs.) ederek e-posta pazarlamada hedefleme yapmak mümkündür.

Kişiselleştirme

Geliştirilen e-posta pazarlama araçları sayesinde kişilere ismiyle hitap eden e-mail göndermek mümkün.

E-Posta Pazarlaması - Getirisi En Yüksek Dijital Pazarlama Yöntemi

Simge
Bültenler
Güncellemeleri ve teklifleri duyuran tek seferlik e-posta yayınları gönderin.
Simge
Bölüme özel gönderimler
Yüksek hedefli alıcı grupları ile daha fazla katılım oranı elde edin.
Simge
Otomatik yanıtlayıcılar
Otomatik takip e-postaları ile abonelerinize bilgi verin.
Simge
Harika zamanlanmış e-postalar
Harika Zamanlama ve Zaman Yolculuğu teslimat araçlarımızla e-postalarınız doğru zamanda gelen kutusuna gider.
Simge
Otomatik e-postalar
Satın alımlar, bırakılan arabalar, web sitesi ziyaretleri ve dahasını takiben e-postaları tetikleyin.
Simge
Otomatik blog özetleri
Blogunuzun erişim alanını artırın ve e-posta üzerinden veya sosyal medyada gönderi paylaşın.
×