fbpx

E-ticaret yazılımı nedir adlı yazımızda sizler için e-ticaret sitelerinde kullanılan yazılımlar olan e-ticaret yazılımları hakkında bilgi vereceğiz. Genellikle karşılaşılan ücretsiz ve ücretli e-ticaret yazılımlarından sizlere bahsedeceğiz ve bu yazılımların karşılaştırmasını yaparak en uygun e-ticaret yazılımına ulaşmanıza başlayacağız.

E-ticaret Siteleri; Tüketiciler ile firmaların tek bir noktada birleştirilmesini sağlayan ve online alışveriş yapılmasına imkân sağlayan sitelerdir. Bu sitelerin oluşturulmasında ise en önemli etken E-ticaret yazılımlarıdır. E-ticaret yazılımları ücretsiz ve ücretli e-ticaret yazılımları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı Nedir?

 Ücretsiz e-ticaret yazılımı, sitenize ücretsiz bir şekilde entegre edebileceğiniz yazılımlardır. Bu yazılımlar ücretsiz olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor olsa da ilerleyen dönemlerde işiniz için oldukça riskli yazılımlar haline gelecektir. Ücretsiz e- ticaret yazılımlarında;

  • Genellikle güvenlik açıkları bulunmaktadır. Bu güvenlik açıkları yüzünden siteniz daha kolay hacklenebilir hale gelmekte ve müşteri bilgilerinizin sızdırılması daha kolay olmaktadır.
  • Genel olarak destek birimleri bulunmamaktadır. Bu nedenle sitenizde bulunan e-ticaret yazılımı içerisinde bir problem olduğunda bir yazılımcı ile çalışarak bu sorunu tespit etmeniz ve çözmeniz gerekecektir.
  • Ücretsiz e-ticaret yazılımları web sitelerine entegre edilirken tasarımsal açıdan problemler oluşturabilecek yazılımlardır ve bu nedenle sitenizin düzgün çalışmasını engelleyebilmektedir.
  • Bu yazılımlar içerisinde çok fazla html, css ve java kodu olduğu için sitenizin metin-html oranı düşük olacak ve bu yüzden de web siteniz Google sıralamalarında daha arka planda yer alacaktır.

 Ücretli E-ticaret Yazılımı Nedir?

 E-ticaret yazılımı nedir adlı yazımızın bu bölümünde sizlere ücretli e-ticaret yazılımları hakkında bilgi vereceğiz.

Ücretli e-ticaret yazılımları, yapacağınız e- ticaret yöntemine göre satın alabileceğiniz ve web sitenize entegre edeceğiniz yazılımlardır. Bunun yanı sıra yalnızca bir yazılım şeklinde de satılabilmekte ve tüm web siteleri için kullanılabilmektedir. Ücretli e-ticaret yazılımları ücretsiz e-ticaret yazılımlarına göre daha avantajlı yazılımlardır;

Ücretli e-ticaret yazılımları içerisinde sanal mağazanızda oluşacak güvenlik problemlerini engelleyecek şifreleme metotları ve güvenlik sertifikaları bulunmaktadır. Bu şifreleme teknikleri ve sertifikalar sayesinde internet sitenizin hacklenebilmesi imkansızdır. Ücretli e-ticaret yazılımı satan firmaların destek birimleri bulunmaktadır. Bu da sanal mağazanızda çıkan bir probleme yanıt aramak için çalıştığınız firma ile iletişime geçebilmenize olanak sağlamaktadır. Genel olarak tasarımsal açıdan esnek olan bu yazılımlar sayesinde sanal mağazanızda tasarım problemleri oluşmayacaktır. Bununla beraber özel bir şekilde hazırlandıkları için internet siteniz Google sıralamalarında daha ön planda olacaktır.

 E-ticaret Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 E-ticaret yazılımı nedir adlı yazımızın bu bölümünde çok önemli bir bölüm olan e-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsedeceğiz.

Ticaret düşünüldüğünde birçok aşaması olan bir alan karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamaları karşılayabilmek için ise e-ticaret yazılımlarının kullanışlı olması oldukça önemlidir. Sizler işiniz için e-ticaret yazılımı seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz;

İncelediğiniz altyapı sağlayıcının verdiği hizmetler, hizmetleri sağladığı firmalar, gerekirse referans araması ile geri bildirim alabilirsiniz. Teknik olaran ihtiyaçlarınızı karşılayacak yapıda mı? Tasarımsal açıdan problemlerin bulunmaması ve yazılımın mobil uyumlu olması, üyelik ve üyelik takip sistemi, kargo takip sistemi, sınırsız kategorilendirme ve sınırsız ürün ekleme imkânı, filtreleme modülleri stok ve sipariş takip sistemi, hediye ve kupon gibi çeşitli kampanyalar, haberler ve duyurular modülü, SSL ve 128 bit şifreleme 3D güvenli alışveriş sistemi İade, satış, gizlilik ve güvenlik sözleşmeleri bölümü e-ticaret yazılımı seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklerden bazılarıdır. Sizler de bu özelliklere dikkat ederek işiniz için en doğru olan e-ticaret yazılımını seçebilirsiniz. Bu özelliklerden birinin veya birkaçının bulunmaması e-ticaret siteniz için çalışmalar yaparken verimli çalışmanızın önüne geçecektir. Bu nedenle e-ticaret yazılımları seçerken bize bunların bütün hepsini veren ücretli e-ticaret yazılımlarını seçmek çok doğru olacaktır.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.

×