fbpx
E-ticaret sitesi açarken yapılan hatalar nelerdir?

E-ticaret; günümüzün en değerli yatırım araçlarından biri haline geldi, e-ticaret sitesi açarken dikkat etmediğimiz o kadar çok şey var ki, öncelikli olarak referanslar. Aslında buna çok dikkat ediyoruz, ancak doğru şekilde etmiyoruz. Nedenini size açıklayayım.

Soru-1: E-Ticaret Sitesi Açarken Referanslara Dikkat Etmeli miyiz?

Cevap: Elbette, ancak buna dikkat ediliş şekli farklı olmalı, büyük firmalar ile çalışmış olması, güzel çalışmalar ortaya koymuş olması size de aynı siteleri yapacağı anlamına “ne yazık ki” gelmiyor. Neden gelmiyor? Çünkü büyük firmaların e-ticaret sitesi bütçeleri ile sizin açacağınız e-ticaret sitesi bütçesi kesinlikle aynı olmayacaktır. Bu nedenle aynı bu siteye sahip olacağım, benimde böyle güzel bir sitem olacak hayali ile kesinlikle referanslara yaklaşmayın.

Referanslar bir firmanın daha önce yaptığı çalışmaları belirten, kısa açıklamalar ile hangi çalışmaların yapıldığını anlatan özellikleri taşır, ancak sizinde aynı çalışmaya sahip olarak bunu elde edeceğiniz anlamını taşımaz. Bu nedenle E-Ticaret Referansları baz alınması gereken bir konu değildir. Aslında şunu da sorabilirsiniz firmaya, benimde X E-Ticaret Sitesi gibi bir sitem olacak mı? Size altyapının aynı olduğunu ancak o sitede özel çalışmalar yer aldığını söyleyecektir. Ya da tabi ki diyerek geçiştirebilir. Bu nedenle detayları öğrenmeye bakın size sunulacak hizmetten tam olarak faydalan malısınız.

Soru-2: E-ticaret Sitesi Teknik Desteğe İhtiyaç Duyar mı?

Cevap: Her çalışma gibi E-ticaret sitesi de teknik anlamda desteğe ihtiyaç duyacaktır, bu sistemlerin stabil çalışması elbette mümkün ancak zaman zaman bir çok alanda yapılan güncellemeler sitelerde olumlu yada olumsuz etkiler oluşturabilir. Bir sitenin SEO açısından kullandığı gereksinimlere bakarsak, yeni sistemler ve güncel sistemlerin kullanılması etkili olabilir. Ancak diğer yandan eski sistemler güncelleme yapmazlar. Nedeni ise sistem gereksinimlerini karşılayabilir bir durumda çalıştığı için gerek duymazlar. Ayrıca yeni bir sisteme geçmek farklı sorunlarla karşılaşmak demektir. Bu nedenle bir çok site ilk açıldığı hali ile bırakılır. Değerleri değiştirilmez, sunucu yapıları ya da konfigürasyonları da.

Soru-3: E-Ticaret Sitesi Fiyatı Karşılaştırması Yapmak Ne Kadar Doğru?

Cevap: Oldukça yanlış, her yazılım ve her emeğin karşılığı farklı fiyatlarda olabilir, ancak tabi ki sürekli bu fiyatların alınması oldukça yanlış geliyor bize, bu nedenle e-ticaret sitesi fiyatları farklı bir strateji geliştirdik. Tek Sefer Ödemeli E-Ticaret, nedir bu? Ödemeyi bir kere yapıyorsunuz ve artık e-ticaret siteniz sizin oluyor, her şeyi ile sizin, istediğiniz an bizden alıp taşıyabilir, veri tabanı ve kullanıcılarınızı listeleyebilir, dışarı aktarabilir, kontrol edebilir ve istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz. “E-Ticaret Sitesi” dükkanınız gibidir, dükkanın içine girdiğinde boş girersiniz, masaları, sandalyeleri ve ürünleri siz getirirsiniz, ve giderken almak istersiniz. Ancak ne yazık ki Türkiye’de bazı e-ticaret firmaları küçük gördükleri, kişi, kurum ve/veya kuruluşları hiçe sayarak datalarını kendilerine vermiyorlar, nedeni ise artık kendileri ile çalışmayacak olunması. Aslında bu kadar küçülebilen bir firma ile çalışmanın gerçekten anlamı kalmamış olması ve bu firmaların insanları kandırmak için nasıl yollar buldukları gerçeğini gözler önüne sermek lazım lakin zamanı var!

Sizlere tavsiyemiz lütfen şu soruları kendilerine yöneltin!

E-ticaret sitemin içerisine yüklediğim ürünleri, resimleri, içerik ve linkleri bozulmamış şekilde sizden ayrılmak istediğim zaman alabilir miyim?

E-Ticaret sitemi taşımak istediğim zaman başka bir hosting, server ya da firmaya taşıyabilir miyim?

Domain’i yönlendirmek istediğim zaman bu konuda bana yardımcı oluyor musunuz?

E-ticaret Sitesini kurduktan sonra, kategoriler, ürün ekleme, doğru yönetim ve kontrol konusunda bana destek oluyor musunuz? Bununla ilgili belli bir saat eğitiminiz var mı?

E-Ticaret Sitesi açtıktan sonra bana geliştirmem, ilerletmem ve yaygınlaştırmam için, sosyal medya, reklam, link paylaşımı ve ürün optimizasyonu konusunda destek veriyor musunuz?

Gecenin bir yarısı sizi aradığım zaman telefon desteğiniz var mı?

Hata yaptığımda düzeltiyor musunuz?

Tasarım değiştirmek istediğim zaman kolayca değiştirebilir miyim elinizde hazır temalar var mı?

Eklemek istediğim bir özellikte ne kadar ücret alıyorsunuz?

Eklemek istediğim bir dilde ne kadar ücret alıyorsunuz?

Eklemek istediğim özel bir kodlamada yardımcı oluyor musunuz eğer oluyorsanız ücreti nedir?

Sunucumda trafik aşımı yaptığımda ödeyeceğim meblağ nedir?

Trafik aşımı yapınca sitem kapanır mı?

Aylık trafik kotam nedir?

Eğer trafik aşımı yaparsam bu yıllık ve aylık ödememe ne kadar yansıyacaktır?

Bana bu fiyata sattığınız e-ticaret sitesi bir kaç ay sonra ne kadara mal olacak, bana sürpriz ödeme çıkaracak mısınız?

Anlamadığım her konuyu size sorabilir miyim? Bu konuda online bir hizmet verdiğiniz alan var mıdır?

 Gibi daha bir çok soru sıralayabilirim, lakin eğer bu soruları soracak olursanız ve tatmin edici cevaplar alırsanız o zaman o firma ile çalışabilirsiniz. Çünkü sizi E-Ticaret Sitesi değil bir sürprizler dünyası bekliyor. Sanal dünyaya adım attığınızda her türlü sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Bu konuda bize itimat edin. Çünkü sektörümüzü iyi tanıyoruz. Size bu bilgileri vermemizdeki amaç bu konuda yapılan en iyi çalışmaları size sunabilmek için çalıştığımızı göstermemiz. Tüm bu saydıklarımızın cevabı bizde hazır. İnanın tatmin olacağınız şekilde hizmet alacaksınız.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×