fbpx
E-Ticaret Dünyası Hiç Görmediği Rakamları Görüyor

Blog yazılarımızda dijital dünyada değişen dinamiklerden bahsedip sıkça güncel bilgilere yer vermeye çalışıyoruz. Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’da başlayan salgınla birlikte hayatımızda çok şey değişti. Bu değişiklere en iyi uyum sağlayanlar ise şüphesiz dijital yatırımları ihmal etmeyen kurum ve kuruluşlar oldu. Bundan sonrası için ise ekonomik dünyada, özellikle reel sektörde önemli paradigmalardan önemli bir kısmının kalıcı olacak değişeceğine yönelik uzman görüşlerine okurlarımıza bakış açısı katması açısından sıkça yer veriyoruz.

Bu yazımızda ise oldukça yakın zamanda, geçtiğimiz nisan ayında yaşanmış alışveriş davranışları sonucunda ortaya çıkmış oldukça çarpıcı bir istatistik sunacağız sizlere. Gelin e-ticaret dünyasında yaşananları bir de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’den dinleyelim.

 Türkiye’da Yaklaşık 150.000 Lokanta-Kafe Bulunuyor

 Şekib Avdagiç’in verdiği bilgilere göre Türkiye’de yaklaşık 150.000 adet lokanta-kafe bulunuyor ve bunların 3’te biri İstanbul’da yer alıyor. Ne yazık ki Covid-19’la birlikte bu işletmelerin neredeyse hepsi sıkıntılı günler yaşadılar. Özellikle çay-kahve ve içecek üzerine kurulmuş sosyalleşme mekanları gelirlerinin tamamından neredeyse mağdur oldular. Bazı lokantalar paket servis alt yapısına sahip değilken bazıları lokasyonları veya iş modelleri itibariyle paket servis, eve servis konusunda hiç gelir elde edemedi. Kısacası durumlar tüm lokanta ve kafeleri vururken bazılarını çok olumsuz etkiledi.

 Bu durumdan kobiler portföy yönetiminin birinci kuralı olan “bütün sepetleri bir yumurtaya doldurmama” ilkesini öğrenmiş olabilirler. Ancak hazırlıksız yakalandıkları için bu bilgi şimdilik pek bir işe yaramıyor. Lokanta-kafe ve gayrimenkul gibi yatırım alanları bir süre boyunca güvenli liman olarak görülmeyecek gibi gözüküyor.

Yeni dönemde e-ticaret güvenli liman olabilir mi? Bütün veriler ve uzman görüşleri böyle olacağını gösteriyor. Yazımızın başında bahsettiğimiz çarpıcı istatistikle e-ticaretin önümüzdeki süreçte ne kadar güç kazanabileceğinin bir kez daha altını çizmiş olacağız.

Bir Ayda Yeni 3 Milyon Kredi Kartı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, nisan ayı online alışveriş istatistikleriyle ilgili ilginç bir durumdan bahsetti. Avdagiç’in verdiği bilgiye göre geçtiğimiz nisan ayı içerisinde 3 milyondan fazla kredi kartı online alışverişte ilk defa kullanılmış. Elbette bu sayının tamamı daha önce online alışveriş yapmamış kitleyi temsil etmiyor. Eski müşterilerin yeni kredi kartı kullanımı da söz konusu. Ancak öncek dönemlerin istatistikleri ile kıyaslandığı zaman sayıda ciddi artış söz konusu. Bu artış da e-ticaretin büyüdüğünü, hacim artırdığını tartışmasız kılıyor.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.

×