fbpx
Alexa Nedir? Alexa Nasıl Kullanılır?

Alexa, online platformların analitik değer ve öngörü edinme isteklerini karşılamak için ortaya çıkmış veri takibi ve analizi yapan bir sistemdir. İnternet ortamında hangi alanda varlığınızı sürdürüyorsanız mutlaka neler olup bittiğini trafiğinizi ziyaretçileriniz ile olan etkileşimi, insanların gezinmeye dayalı davranışlarını ve buna bağlı olarak sizin hedeflemelerinizi nasıl yöneteceğinizi analiz edebileceğiniz asistanınız gibidir. Diğer analiz araçlarından Alexa’yı ayıran özelliği global anlamda size sonuçlar sunabiliyor olmasıdır. Google Analytics sizin kendi mülkünüzün analizini en ince ayrıntısına kadar verirken, Alexa size diğer web siteleri ile aranızdaki farkları ortaya çıkaran bir sistemdir. En basit örneği sitenizin diğer sitelere göre dünya çapında ve bölgeselde hangi durumda bunu öğrenip değerlendirebilirsiniz. Alexa denilince ilk akla gelen sitenin popülerliği ile diğer siteler arasındaki sıralama ölçüsüdür. Alexa’da gösterilen Alexa sıralaması sitelerin popülerliğini gösterir. Bu sıralama çok sayıda verinin analizi sonucunda hesaplanarak yapılır.

Kıyas yapmak, analizlemek elbette sizin sitenizin durumunu yaptığınız çalışmaların verimliliğini ve izlediğiniz politikanın doğruluğunu değerlendirmenize çok yardımcı olacaktır. Size yaptığınız iş ile ilgili performans, verimlilik, yönetim ve izlediğiniz politika hakkında bilgiler sunar. Durumunuzu değerlendirip diğer siteler ile kıyaslama ve rekabet analizi sunan bu sistem internetin ve interneti kullananların karnesini ortaya koyar.

Alexa sıralamasında yükseliyor olmak başarılı bir yönetim, doğru stratejiler ve hedeflerinizin isabeti demektir. Pekala Alexa sıralamasında nasıl yükseliriz? Herkes yaptığı işin değerli ve yüksek dereceden görülmesini ister. Alexa sıralamasını yükseltmek için Sıralamanın nasıl yapıldığını, sıralamaya etki eden değerlerin nasıl hesaplandığını anlamamız gerekir. Alexa sitelerin sıralamasını nasıl hesaplıyor önce bunu inceleyelim.

ALEXA SIRALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Web sitelerinin Alexa’daki sıralaması, Bilgisayar veya mobil cihazlardaki tarayıcı özelliğinde yer alan Alexa eklentileri ile site gezginlerinin verileri işlenerek yani analiz edilerek hesaplanır.

  • Sayıları oldukça fazla olan internet sitesi ziyaretçilerinin bir araya getirilmiş verileri binlerce farklı uygulamada farklı uzantılar ve kod parçacıkları ile elde edilir, biz bunların çoğuna çerez diyoruz. Bu uygulama, uzantı veya çerezler içlerinde Alexa’ya veri yollayan kodlara sahiptir ve analiz edilecek verilerin elde edilmesini sağlar.
  • Birçok web sitesi kendilerine ait verilerin daha iyi toplanıp analiz edilebilmesi ve daha doğru bilgilerin sunulması için sitenin içine doğrudan gömülü Alexa kodları yerleştirirler, böylece Alexa’nın tahmin bilgiler sunmasından çok, kesinleşmiş bilgiler ile tam olarak kaç ziyaretçinin ziyaret ettiğini bilmesini sağlar.

Kendi web sitenizin, çalışmalarınızın nasıl etkiler yarattığını dünya ve yerel çapta nerelerde olduğunuzu görmek elbette uzun uğraşlarla edilen analiz verilerini kolayca ulaşmak şahane. Asıl şahane tarafı rakiplerinizin de durumunu Alexa ile değerlendirebilirsiniz. Rakip web sitenin Alexa Sıralamasını bilmeniz, rakibinizin size ve diğer rakiplere göre hangi durumda olduğuna dair öngörü ve geniş bakış açısıyla çok yönlü bir durum değerlendirmesi sağlar.

Size rakipleriniz ile ilgili kesin ve net bilgi sağlar diyemem sadece bir kısım veriler verir ama diğer Alexa benzeri farklı araçlarında verilerini analizlerini değerlendirerek öngörüler oluşturabilirsiniz.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.

×